13 grudnia 2011 r. godz. 18.00 ? Kraków, Klub Wtorkowy w Klubie Imbir, ul. Św. Tomasza 35, projekcja filmu w reż. Alicji Żebrowskiej Avunculus. W spotkaniu udział wezmą Alicja Żebrowska i prof. Tadeusz Boruta.

 

Film Avunculus

Punktem wyjścia dla obrazu staje się historia dziewięciu górników z kopalni Wujek oraz ich śmierć w wyniku akcji pacyfikacyjnej 16 grudnia 1981 roku. Film posiada wyraźną, dwuczęściową strukturę. Pierwsze sekwencje przyjmują formę paradokumentu, ukazując wycinkowo, poprzez wspomnienia i fotografie, sylwetki prezentowanych postaci ? nietworzące całościowego obrazu chaotyczne strzępy są fragmentami indywidualnych historii. Treścią właściwą jest działanie podjęte przez Żebrowską na pamięci o osobach i wydarzeniach. Avunculus jest zapisem rytuału przejścia do wieczności zinterpretowanej i pokazanej na dwa sposoby. Wieczność jako zaświaty ? kraina umarłych, przestrzeń bezczasowa. To podróż dusz w głąb ziemi, zwizualizowana na podstawie kompilacji różnorodnych wierzeń. W znaczeniu drugim jest to ponadczasowość, uniwersalność zapewniona dzięki wpisaniu w kanwę archetypicznej opowieści. Magiczność myślenia i symboliczność odbywanej drogi manifestowana jest ?wszechwładzą? liczb. Cyfra ?9?, odniesienie do boskiej doskonałości organizuje strukturę całej wypowiedzi.

 

Scenariusz i reżyseria: Alicja Żebrowska

Zdjęcia: Piotr Batycki

Muzyka: Aleksander Gabryś

Polska, 2009

Czas trwania: 22 minuty

Aleksandra Dziedzic - radna Rady Miasta Krakowa, Prawo i Sprawiedliwość, PiS Kraków, Dzielnica XII, Bieżanów, Prokocim

Urodzona w 1986 r. Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość. Pracuje w Komisjach RMK: Budżetowej, Rodziny, Polityki Społecznej i Mieszkalnictwa, Innowacji i Wykorzystania Funduszy Unijnych oraz Infrastruktury.Absolwentka prawa na Uniwersytetecie Jagielońskim.

drewniane okna i drzwi pasywne, panele elewacyjne, certyfikat passive house