W dniach 9 grudnia w Nowym Targu i 12 grudnia w Krakowie 2011 roku  zostanie wręczony osobom działającym na rzecz wolnego słowa w Małopolsce Medal „Niezłomnym w Słowie”. Uroczystości wręczenia medali przez kapitułę związane są  z 30. rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

 

Medal Niezłomnym w Słowitl_files/img/medal1.jpge – odznaczenie przyznawane osobom, które w latach 80. XX wieku, narażając swoją wolność i ryzykując represje ze strony władz, działały na rzecz wolności słowa w PRL. Ludzie ci pełnili funkcje wydawców, organizatorów poligrafii, drukarzy i kolporterów publikacji, walcząc o przełamanie monopolu informacyjno-kulturowo-edukacyjnego partii komunistycznej. Działalność ta była - w świetle obowiązujących wówczas przepisów prawnych - nielegalna, dlatego prowadzące ją osoby rozpracowywała i represjonowała Służba Bezpieczeństwa, Milicja Obywatelska oraz cały aparat represji.

 

Medal jest nadawany przez Kapitułę wraz z Dyplomem Medalu. Działalność Kapituły medalu obejmuje obszar Małopolski. Prawo składania wniosków do Kapituły o nadanie medalu mają: przedstawiciele NSZZ "Solidarność",  Stowarzyszenia NZS 1980 i organizacji antykomunistycznych, szefowie krakowskich wydawnictw podziemnych z lat 80. XX w., pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej oraz innych instytutów historycznych. Medalem nie może być wyróżniona osoba, która była współpracownikiem służb specjalnych PRL.

 

W skład Kapituły Medalu "Niezłomnym w Słowie" wchodzą: Krzysztof Budziakowski, Krzysztof Bzdyl, prof. Zbigniew Chłap, Leszek Długosz, Leszek Elektorowicz, prof. Tomasz Gąsowski, Mieczysław Gil (Kanclerz Kapituły), Wojciech Grzeszek, Stanisław Handzlik, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, dr Marek Lasota, Adam Macedoński, Wojciech Marchewczyk, Bogusław Sonik i Grzegorz Surdy (Sekretarz Kapituły).

 

Lista odznaczonych 17 II 2011

Lista odznaczonych 22 IX 2010

Rafał Abratański
Tomasz Balon
Marian Banaś
Janusz Barański
Paweł de Barbaro
Kazimierz Barczyk
Adam Bednarczyk
Zygmunt Berdychowski
Józef Bobela
Jacek Boroń
Jerzy Bożyk
Marian Bracha
Aleksander Braś
Marek Bugno
Zofia Bulska
Adam Chrząstek
Wojciech Cydzik
Adam Czachowski
Dorota Czech
Stanisław Dudek
Zbigniew Ferczyk
Zbigniew Fijak
Piotr Fugiel
Grzegorz Fugiel
Zygmunt Grzesiak
Bogumiła Gurba
Piotr Hertig
Wiesław Hołdys
Stanislaw Iskra
Krystyna Jamróz
Józef Jamróz
Józef Jarecki
Andrzej Jaskowski
Piotr Kałamarz
Agnieszka Karchut Bryda
Adam Kasprzyk
Jan Kądziołka
Zbigniew Kiełtucki
Henryk Kiwak
Tadeusz Krok
Adam Krokowski
Katarzyna Kubisiowska
Cezary Kuleszyński
Edward Kuliga
Rafał Kunaszyk
Stanisław Kurnik
Ryszard Lebiest
Tadeusz Legutko
Zbigniew Leśniak
Kazimierz Łapczyński
Ryszard Majdzik
Beata Majdzik
Stanisław Malara
Józef Mandryk
Jacek Marchewczyk
Rafał Marchewczyk
Lech Matyjaśkiewicz
Wiesław Mazurkiewicz
Przemysław Modrzyński
Elżbieta Morawiec
Józef Mroczek
Tadeusz Nitka
Józef Paluch
Zbigniew Paradowski
Ryszard Pawłowski
Tadeusz Piasecki
Włodzimierz Pietrus
Stanisław Pochwała
Jerzy Pocica
Wojciech Polaczek
Józefa Parzelska
Marian Pryga
Janusz Rybiński
Krystyna Ryczaj - Marchewczyk
Bogdan Rymanowski
Bogdan Serafin
Wiesław Sidzina
Barbara Smardz
Krystyna Starzyńska
Zbigniew Stawarz
Zbigniew Strzeboński
Andrzej Sulikowski
Aleksander Sułek
Zdzisław Szczur
Alicja Szkaradek
Andrzej Szkaradek
Adam Szostek
Jacek Szpar
Stanisław Ślusarczyk
Paweł Tarnawski
Ryszard Terlecki
Władysław Tyrański
Bronisław Wildstein
Leszek Wójtowicz
Wiktor Wszołek
Wiesław Zabłocki
Władysław Zawirski
Stanisław Zięba
Jan Żurek

 

Lista odznaczanych na 11 XII 2011

 

Jolanta Antas

Marian Apostoł

Maria Bartczak-Kubicz

Arkadiusz Bielecki

Bogusław Bieroń

Marek Biesiada

Bogusław Chrabota

Jan Ciesielski

Marcin Ciupek

Jakub Czekaj

Anna Domosławska

Krzysztof Dawidowicz

Piotr Derlatka

Anna Duda

Mirosław Dziewoński

Mirosław Dźwigaj

Robert Filipek

Andrzej Firek

Jan Franczyk

Mariusz Furmanek

Jerzy Giza

Marta Grychowska

Paweł Grychowski

Barbara Grzechynka

Dariusz Gwizdała

Czesław Hadamik

Aleksander Herzog

Maria Indyk

Janusz Janczura

Marek Jakubowski

Katarzyna Jamka

Bożena Jasiak

Dorota Koczwańska- Kalita

Stanisława Karpińczyk

Bogdan Kiszka

Marek Klimowicz (Mocek)

Adam Kołodziejczyk

Aleksander Kopacz

Piotr Kosowicz

Antoni Kostka

Marta Kostka

Krzysztof Krzysztofiak

Marcin Krzyżański

Wojciech Kwiatek

Bogusław Kwiatkowski

Krzysztof Kwiatkowski

Stanisław Łaszczyk

Marek Łoś

Magdalena Maliszewska

Mirosław Mąka

Dorota Mikołajczak

Józef Misiek

Stefan Niedźwieński

Barbara Niemiec

Edward Nowak

Barbara Nyk

Barbara Okrągły

Mieczysław Pandyra

Tomasz Pawełek

Bogusław Pietrus

Sławomir Pietrus

Tadeusz Pikulicki

Jerzy Połomski

Mikolaj Rey

Jan Rokita

Andrzej Sabatowski

Jacek Sieradzan

Wojciech Słaboń

Krzysztof Smoleń

Witold Stańczyk

Ludwik Stasiak

Anna Strzelecka

Andrzej Styczeń

Bożena Szwarc- Budziakowska

Piotr Świątek

Paweł Tarnawski

Wacław Turek

Piotr Warisch

Miłosz Wąsik

Paweł Witkowski

Piotr Wrzesiński

Ewa Zasada

Wojciech Ziemirski

Aleksandra Zieleniewska

 


Nowy Targ

 

Ks. Antoni Bednarz

Adam Gołczyński

Sławomir Kuza

Zofia Łukasz

Wojciech Mróz

Antonina Ozorowska

Maria Starmach

Franciszek Tomaszkiewicz

Tomasz Baranek
Ryszard Bocian
Jakub Bodziony
Grzegorz Ciepły
Janusz Cieślik
Fryderyk Czerwiński
Andrzej Długosz
Artur Dmochowski
Marek Domagała
Jacek Drosio
Marian Dubiel
Krzysztof Durek
Grzegorz Fimowicz
Wojciech Frazik
Jan Gębski
Una Gurawska-Mach
Krzysztof Gurba
Grzegorz Hajdarowicz
Jacek Hamela
Leszek Jaranowski
Artur Jarosz
Zdzisław Jurkowski
Romana Kahl-Stachiewicz
Krzysztof Kalinowski
Jarosław Kałuża
Ryszard Kaplita
Jolanta Kaplita
Jacek Klaś
Grzegorz Kopeć
Witold Korona
Grzegorz Kowalski
Marian Kozielski
Bronisław Krakowski
Karol Krasnodębski
Andrzej Kuchno
Piotr Kuliszewicz
Wiesław Kurczych
Stanislaw Kurek
Jolanta Kurnik
Zdzisław Kuzar
Jacek Lalak
Janina Lasia
Ryszard Lasia
Kazimierz Latocha
Dariusz Leśniak
Mirosław Lewandowski
Jarosław Lubkiewicz
Leonard Łącki
Maciej Mach
Maria Makuch
Janusz Makuch
Bolesław Małecki
Henryk Małecki
Janusz Markiewicz
Paweł Markiewicz
Jacek Mądry
Anna Mielniczuk
Jerzy Mielniczuk
Mariusz Moszkowicz
Anna Mroczek
Jacek Nalepa
Jacek Neumann
Tadeusz Nyczek
Wojciech Oberc
Andrzej Oczkoś
Barbara Okrągły
Sławomir Onyszko
Jerzy Orzeł
Jerzy Piasecki
Dariusz Piekło
Marta Piróg-Smoluch
Tomasz Placek
Jacek Płaza
Jan Polkowski
Edward Postawa
Janusz Pura
Mieczyslaw Pyrcz
Ryszard Pyzik
Mieczysław Pyzio
Jacek Ramotowski
Józef Ratajczak
Jan Rojek
Jerzy Roś
Dariusz Rupiński
Jerzy Rusek
Małgorzata Ryba
Krystyna Sadowska
Marek Sadowski
Jacek Sanocki
Tadeusz Sławik
Wojciech Smętek
Marian Stach
Teresa Starmach
Jan Studentowicz
Zdzisław Sumara
Jacek Swałtek
Marek Szczupak
Jerzy Szmid
Tadeusz Szydłowski
Aleksy Śledź
Czesław Świder
Czesław Talaga
Waldemar Tomczuk
Waleria Tumanik-Banasik
Paweł Turnau
Teresa Uryga-Sobol
Dariusz Walusiak
Dariusz Warpas
Wojciech Wiśniewski
Zbigniew Wojewoda
Artur Wroński
Andrzej Wszołek
Marcin Zaczek
Piotr Zawiślak
Paweł Zechenter
Piotr Zieliński
Barbara Zientarska
Jerzy Zięty

Ogrody Zimowe, Szkło Architektoniczne, tarasy, elewacje drewniane, oranżerie, werandy, przeszklenia wintegarden

drewniane okna i drzwi pasywne, panele elewacyjne, certyfikat passive house