Władysław Masłowski, ur. 8 XI 1933 w Katowicach, zm. 24 IV 1986 w Krakowie. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydział Prawa (1955).

Harcmistrz, drużynowy 9 Podgórskiej Drużyny Harcerskiej, członek władz Hufca Kraków-Podgórze, działacz PTTK, przewodnik beskidzki. 1955-1965 dziennikarz ?Echa Krakowa?; 1968-1986 pracownik Ośrodka Badań Prasoznawczych w Krakowie, do 1982 kierownik Pracowni Analiz Zawartości Prasy. Od 1970 członek kolegium redakcyjnego ?Zeszytów Prasoznawczych?. Współzałożyciel i wieloletni przewodniczący Klubu Prasoznawczego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Od l. 60. uznany specjalista wykonujący (wraz z kilkuosobowym zespołem) tzw. protokoły natychmiastowe z zastosowaniem prawie nieznanej wtedy w Polsce tzw. fonotypii; działacz i członek władz Stowarzyszenia Stenografów i Maszynistek; wieloletni przewodniczący Komisji Systemowej SSiM, redaktor naczelny ?Zeszytów Teoretycznych? SSiM. W 1967 inicjator prac nad słownikiem frekwencyjnym języka polskiego.

Od IX 1980 w ?S?, współorganizator struktur ?S? w OBP, po 13 XII 1981 członek tajnych struktur zakładowych, zaangażowany w prowadzenie szczegółowej dziennikarskiej dokumentacji rejestrującej codzienność stanu wojennego: od ulotek i opisu zawartości gazet, treści audycji radiowych i programów telewizyjnych, po życie ulicy (ok. tysiąca stron maszynopisu na papierze przebitkowym formatu A5). W VIII 1982 współzałożyciel (z Władysławem Tyrańskim) niezależnej gazetki ?Na stronie?, wydawanej jako maszynopis i pomyślanej jako comiesięczny biuletyn informacyjny dla redakcji niezależnych pism. Od 1983 współzałożyciel, redaktor naczelny i wydawca krakowskiego niezależnego pisma ?Mała Polska? (m.in. z Władysławem Tyrańskim, Ewą Ryłko), redaktor naczelny ?Archiwum Współczesnego?, miesięcznika o profilu publicystycznym, wydawanego przez zespół ?MP? i ukazującego się równolegle z nią. Autor wielu publikacji, współautor (z K. Walaszkową i W. Szostakiem) podręcznika Stenografia według systemu Polińskiego, Katowice-Kraków 1982, lektor stenografii dla studentów UJ, wielokrotny zwycięzca konkursów stenografowania i maszynopisania.

Władysław Tyrański

Aleksandra Dziedzic - radna Rady Miasta Krakowa, Prawo i Sprawiedliwość, PiS Kraków, Dzielnica XII, Bieżanów, Prokocim

Urodzona w 1986 r. Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość. Pracuje w Komisjach RMK: Budżetowej, Rodziny, Polityki Społecznej i Mieszkalnictwa, Innowacji i Wykorzystania Funduszy Unijnych oraz Infrastruktury.Absolwentka prawa na Uniwersytetecie Jagielońskim.

drewniane okna i drzwi pasywne, panele elewacyjne, certyfikat passive house